אור חדש

התפילין ורחל אמנו

הרב ד. כ"ץ מתגורר באזור ירושלים. שנים רבות אחרי בר המצווה שלו, הוא רכש תפילין חדשות מהודרות במיוחד ואת התפילין הישנות, הוא תרם לארגון 'אור חדש' לזיכוי הרבים.

דניאל מתל אביב אינו שומר תורה ומצוות, אבל בתקופה האחרונה החל להתעניין ביהדות. טליה שעובדת במשרד שבו עובד דניאל בתל אביב הציעה לו לקבל על עצמו הנחת תפילין, הוא הסכים אבל הוסיף שאין לו יכולת לממן קניית תפילין. עתה לאחר שדניאל הסכים להתחיל להניח תפילין, לטליה היה אתגר לא פשוט, מאיפה היא יכולה להשיג תפילין כשרות כראוי ? מישהו מסר לה את המספר שלי והיא פנתה אלי וחיברה ביני לבין דניאל.

כאן נכונה לי הפתעה, כי בשיחה עם דניאל הוא הבהיר לי שיש כאן כנראה אי הבנה, כי הוא אמנם גילה עניין במצוות תפילין אבל לא מתוך כוונה להניח בפועל. לפני שנפרדנו בידידות, שאלתי אם נוכל לשמור על קשר והוא הסכים.

לאחר כמה שבועות התקשרתי אליו שוב, ושוחחנו בצורה יותר מעמיקה על החיים ועל אמונה בה' ושוב הצעתי לדניאל לקבל את התפילין. הוא אמר שיחשוב על זה ברצינות. למחרת הוא כתב בהודעה לטליה "דיברתי עם הרב. אדם מאד חכם ונחמד. הוא נתן לי כמה עצות טובות. סיפרתי לו על הצבא ועל כל המצב. תודה רבה מקרב לב שקישרת אותי איתו".

אחרי כמה ימים דיברתי שוב עם דניאל והוא ביקש לקבל תפילין והתחייב להניח אותם מדי יום. דאגתי ששליח יביא לדניאל את התפילין המהודרות של הרב כ"ץ יחד עם אברך שהדריך את דניאל בהנחת התפילין ובהסבר על חשיבותה ומעלתה המצווה הזו שמחברת אותנו לה' יתברך.

אבל כאן לא מסתיים הסיפור. בהמשך התברר לי פרט נוסף הנוגע לדניאל, שבעת שירותו הצבאי ניצל בנס כמה פעמים וחייו ניתנו לו במתנה, כשהמפורסם שבהם אירע במבצע 'עופרת יצוקה' בחורף תשס"ח (2008). פלוגת חיילים שלחמו בעזה סיפרו שבכמה מקרים שונים כשהם עמדו להיכנס לתוך בית, הופיעה אשה בלבוש ערבי והזהירה אותם בעברית רהוטה שהבית ממולכד והפצירה בהם שלא יכנסו אליו, ואכן מיד לאחר מכן הבית כולו התפוצץ וחייהם ניצלו. כאמור, הסיפור הזה חזר על עצמו כמה פעמים, כשבכל פעם מגיעה אותה ומזהירה את החיילים מפני בית ממולכד שמיד אחר כך מתפוצץ, וכך ניצלו חייהם של רבים. החיילים שאלו את האשה מי את? והיא ענתה "רחל אימנו". כשסיפרו את הדבר למקובל הרב מרדכי אליהו זצ"ל הוא אישר, שאכן אשה זו שהצילה את החיילים, הייתה רחל אימנו.

בעקבות המעשה, אחד מחיילי הפלוגה, דניאל שלנו, אישר בפני את פרטי הסיפור. עתה, בעקבות המלחמה הנוכחית בעזה, האירוע עם רחל אימנו ונס ההצלה האישי שלו ושל חבריו גרם לו להתעוררות מחודשת וכאמור, הוא קיבל על עצמו להניח תפילין ואף התחיל להתחזק בשמירת שבת.